Conjugació del verb 'dormir'

FORMES NO PERSONALS
Infinitiudormir
Infinitiu composthaver dormit
Gerundidormint
Gerundi composthavent dormit
Participidormit, dormida, dormits, dormides

INDICATIU
Present
jodormo (cent.), dorm (val., bal.)
tudorms
ell, ella, vostèdorm
nosaltresdormim
vosaltres, vósdormiu
ells, elles, vostèsdormen
Perfet
johe dormit
tuhas dormit
ell, ella, vostèha dormit
nosaltreshem dormit
vosaltres, vósheu dormit
ells, elles, vostèshan dormit
Imperfet
jodormia
tudormies
ell, ella, vostèdormia
nosaltresdormíem
vosaltres, vósdormíeu
ells, elles, vostèsdormien
Plusquamperfet
johavia dormit
tuhavies dormit
ell, ella, vostèhavia dormit
nosaltreshavíem dormit
vosaltres, vóshavíeu dormit
ells, elles, vostèshavien dormit
Passat simple
jodormí
tudormires
ell, ella, vostèdormí
nosaltresdormírem
vosaltres, vósdormíreu
ells, elles, vostèsdormiren
Passat perifràstic
jovaig dormir
tuvas (vares) dormir
ell, ella, vostèva dormir
nosaltresvam (vàrem) dormir
vosaltres, vósvau (vàreu) dormir
ells, elles, vostèsvan (varen) dormir
Passat anterior
johaguí dormit
tuhagueres dormit
ell, ella, vostèhagué dormit
nosaltreshaguérem dormit
vosaltres, vóshaguéreu dormit
ells, elles, vostèshagueren dormit
Passat anterior perifràstic
jovaig haver dormit
tuvas haver dormit
ell, ella, vostèva haver dormit
nosaltresvam haver dormit
vosaltres, vósvau haver dormit
ells, elles, vostèsvan haver dormit
Futur
jodormiré
tudormiràs
ell, ella, vostèdormirà
nosaltresdormirem
vosaltres, vósdormireu
ells, elles, vostèsdormiran
Futur perfet
johauré dormit
tuhauràs dormit
ell, ella, vostèhaurà dormit
nosaltreshaurem dormit
vosaltres, vóshaureu dormit
ells, elles, vostèshauran dormit
Condicional
jodormiria
tudormiries
ell, ella, vostèdormiria
nosaltresdormiríem
vosaltres, vósdormiríeu
ells, elles, vostèsdormirien
Condicional perfet
johauria (haguera) dormit
tuhauries (hagueres) dormit
ell, ella, vostèhauria (haguera) dormit
nosaltreshauríem (haguérem) dormit
vosaltres, vóshauríeu (haguéreu) dormit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) dormit
SUBJUNTIU
Present
jodormi, dorma (val.)
tudormis, dormes (val.)
ell, ella, vostèdormi, dorma (val.)
nosaltresdormim, dormiguem (bal.)
vosaltres, vósdormiu, dormigueu (bal.)
ells, elles, vostèsdormin, dormen (val.)
Perfet
johagi (haja) dormit
tuhagis (hages) dormit
ell, ella, vostèhagi (haja) dormit
nosaltreshàgim (hàgem) dormit
vosaltres, vóshàgiu (hàgeu) dormit
ells, elles, vostèshagin (hagen) dormit
Imperfet
jodormís, dormira (val.)
tudormissis, dormires (val.), dormisses
ell, ella, vostèdormís, dormira (val.)
nosaltresdormíssim, dormírem (val.), dormíssem
vosaltres, vósdormíssiu, dormíreu (val.), dormísseu
ells, elles, vostèsdormissin, dormiren (val.), dormissen
Plusquamperfet
johagués (haguera) dormit
tuhaguessis (hagueres) dormit
ell, ella, vostèhagués (haguera) dormit
nosaltreshaguéssim (haguérem) dormit
vosaltres, vóshaguéssiu (haguéreu) dormit
ells, elles, vostèshaguessin (hagueren) dormit
IMPERATIU
Present
tudorm
ell, ella, vostèdormi, dorma (val.)
nosaltresdormim, dormiguem (bal.)
vosaltres, vósdormiu
ells, elles, vostèsdormin, dormen (val.)